Húsvét utáni csütörtök – Lk 24,35-48
Melyek az akadályai, illetve a feltételei annak, hogy felismerjük a feltámadt Krisztust?
A mai evangéliumi történet tanulsága, hogy a félelem nem alkalmas lelki állapot Jézus felismerésére, mert ez akadályoz Isten jelenlétének felismerésében, sőt még Isten szolgálatában is. Jézusnak a talentumokról szóló példabeszéde szerint a félelemben élő szolga elrejtette az urától kapott talentumot.
Elgondolkodhatunk arról, hogy a tanítványoknak milyen személyes oka lehetett arra, hogy szorongással gondoljanak Krisztus feltámadására, például hűtlenségük, hitetlenségük, esetleg árulásuk miatt. Amikor Jézus megmutatta nekik a sebhelyeit, ezt nem azért tette, hogy vádolja az apostolokat, hanem hogy bizonyítsa a szeretetét és irgalmát. Ugyanakkor Isten igazságosságát is kinyilvánította, hiszen a bűneinkért járó jogos büntetést önként vállalta.
Amikor pedig az apostolokban az ijedelem és a félelem örömbe csapott át, akkor viszont éppen örömükben nem mertek hinni. Az érzelmi felindultságon alapuló vallásosság ingatag talaja sem alkalmas a Jézussal való tartós kapcsolatra. Az ebből született örömnek is gyökeret kell vernie a hálával és bizalommal teljes békesség talaján. Nem véletlen, hogy Urunk a feltámadása utáni megjelenéseikor mindig így köszöntötte tanítványait: „Békesség nektek!”. Szentlelkét is azért küldte el, hogy az apostolok lelkében beálljon a békesség állapota. A békesség annak a tudatából születik, hogy Isten jelen van a számunkra, és teljesen rábízhatjuk magunkat.
A békétlen, elégedetlen, háborgó emberek vallásossága riasztó, sőt visszataszító. Ennek igazi oka az, hogy nem fogadják el a keresztet. A Messiásnak szenvednie kellett, és nekünk is szenvednünk kell, hogy bemehessünk Krisztus dicsőségébe.
Ha Krisztussal együtt készek vagyunk arra, hogy örömmel vállaljuk a szenvedést, akkor alkalmasak leszünk arra is, hogy megtapasztaljuk magunkban a feltámadt Krisztus erejét. Pál apostol írja, hogy „Örömmel szenvedek értetek, testemben kiegészítem azt, ami még hiányzik Krisztus szenvedéséből, Testének, az Egyháznak a javára.” (Kol 1,24)
Ugyanakkor meg tud nyílni a szívünk a Szentlélek ajándékainak a befogadására is. „A Lélek gyümölcsei: szeretet, öröm, békesség, türelem, kedvesség, jóság, hűség, szelídség, önmegtartóztatás.” (Gal 5,22) Ezek tesznek képessé minket a feltámadt Krisztus megtapasztalására és a Róla való tanúságtételre.