Advent 1. hete, szerda – Iz 25,6-10a; Mt 15,29-37
Az Úr négyféle eljövetele közül melyik eljövetelére való felkészülést tartjuk a legfontosabbnak?
Fontos tudni, hogy adventben nemcsak karácsonyra, az Úr első, 2000 évvel ezelőtti eljövetelének megünneplésére készülünk, hanem életünk mindennapján készen kell állnunk arra a kegyelmi eljövetelére is, hogy az Úr a mi személyes életünkben mindennap eljön hozzánk. Mert a Messiás már eljött és mindennap kopogtat szívünk ajtaján. Hogy milyen lesz a halálunk alkalmával és a világ végén esedékes eljövetele, az attól függ, hogy felismerjük-e és befogadjuk-e Őt mindennap. Engednünk kell, hogy megnyissa fülünket és szemünket, meggyógyítsa némaságunkat, szenvedéseinkben vigasztaljon, és gyöngeségünkben erőt öntsön belénk.
A mai evangéliumban elbeszélt csoda nagyon szerény. Igaz, hogy sok embert vendégelt meg az Üdvözítő, de még a csoda részesei közt is bizonyára lehettek elegen, akik jóllaktak anélkül, hogy egyáltalán észrevették volna, hogy mi történt velük és körülöttük. Ahogy a kánai menyegzőn is csak a beavatottak tudták, hogy csoda történt. De ha mindenki odafigyelt is, milyen szegényes csoda az, hogy csupán kenyeret és halat kap az éhes tömeg!
A racionalista biblia-magyarázat divatja idején igyekeztek természetes magyarázattal feloldani a csodát. Azt mondták: bizonyára igen sok embernek volt ott Jézus környezetében valamicske elemózsiája, amit dugdosott addig, amíg úgy látszott, hogy nem lesz mit enni. Aztán egy nagylelkű kezdeményezés a hét kenyérkével és néhány apró hallal elég volt ahhoz, hogy a rejtett tartalékok is előkerüljenek és kiderüljön, hogy ha mindenki beadja a közösbe a magáét, akkor bőven jut mindenkinek. Ha ez így történt volna, akkor az is csoda lenne, hogy ötezer önző, maga falatját féltő ember átalakult, és egymást önzetlenül kínáló, nagy családdá változott.
Elgondolkodtató, hogy Jézus csodatettének kiindulópontja egy önként odakínált adomány volt: néhány apró hal és a hét árpakenyér. Ha beleképzeljük magunkat a névtelen adakozó helyzetébe, egészen elámulunk.
Jézus azt akarta, hogy az apostolok is legyenek tevékeny munkásai a csodának, és nem akarta, hogy a bőség biztonságérzetével ültessék le a sokaságot. Kezük között szaporodott meg az eledel. Ámulva látták, hogy a következőnek is jut, a legutolsónak is, és talán csak a végén, a maradék összegyűjtésekor támadt fogalmuk arról, milyen nagy mennyiség fogyhatott el, vagyis csoda történt.
Érdemes megfogadnunk Assisi Szent Ferenc atyánk tanácsát: „Először tedd azt, ami a legszükségesebb, utána azt, ami lehetséges, és hirtelen azon találod magad, hogy megtetted azt, ami lehetetlennek tűnt.”
NB! Isten nem akar nélkülünk csodát tenni, hanem az ő csodáit általunk akarja végbevinni, és a mi közreműködésünkkel akar eljutni minden emberhez. Ehhez azonban mindenekelőtt Őt magát kell befogadnunk életünkbe.