Vízkereszt utáni csütörtök – 1Jn 4,19-5,4; Lk 4,14-22a
Milyen hatással van életünkre (= kapcsolatainkra) az Ige megtestesülése?
A mai evangéliumban Jézus magára alkalmazta Izaiás próféta jövendölését. Azért lett szegénnyé, hogy a szegényeknek örömhírt hozzon, hogy minket gazdaggá tegyen, kiszabadítson a rabságból, megszabadítson a vakságunkból, stb.
Jól tudjuk, hogy életünk kapcsolatokból áll, és amilyenek a kapcsolataink, olyan értékes/gazdag, vagy olyan sivár/szegény az életünk. Az igazi szegény az, akit nem szeret senki, illetve aki nem szeret senkit, az igazi rabság az, amikor valaki a gyűlölet és harag börtönében van bezárva, az igazi vakság az, amikor valaki nem látja, hogy életének a szeretet ad értelmet és értéket, stb.
Jézus örömhíre, hogy Isten atyai szeretettel szeret minket, és ebből következőleg nekünk testvéri szeretettel kell szeretnünk egymást, ami annyit is jelent, hogy egymásnak megbocsátva, egymást kell feloldoznunk a harag bilincseiből. Így megtapasztaljuk azt, hogy aki szeret, és akit szeretnek, az szegény nem lehet. Akkor sem, ha a világ szemében szegényekké lettünk, mert anyagi javainkat teljesen a szeretet szolgálatába állítottuk.
Elsősorban az Istennel való kapcsolatunkban kell fejlődnünk. Ez a kapcsolatunk segíti az egymással való kapcsolatainkat. Tehát a láthatatlan és felfoghatatlan Istenbe vetett hit és az iránta való szeretet nem idegenít el minket egymástól, még a hitetlen emberektől sem. Mert az Isten iránti szeretetünket csak úgy élhetjük át és mutathatjuk meg, ha Isten törvényei szerint élünk, melyek közül a legfőbb (az összes törvény foglalata) a szeretet parancsa. A parancsok mélyén egyetlen mozgató erő működik: a szeretet. Jézus Krisztus megtestesülése, halála és feltámadása nyilvánvalóvá tette, hogy Isten szeretete és a felebarát szeretete elválaszthatatlanok egymástól.
Csak ebben az egységben állítható Isten parancsairól, hogy nem nehezek. És persze akkor, ha nem a magunk erőfeszítésével akarjuk teljesíteni. A szeretet ugyanis Istentől való, és aki Jézus Krisztusban hisz és megkeresztelkedik, az erre a szeretetre válik képessé, hiszen az Atya igazi gyermekévé lesz a Szentlélekben.
Ha a keresztségben kapott, megújult természetünk szerint élünk, akkor a szeretet nem nehéz. Ha azonban hagyjuk a régi, önző és ezért szeretetlen természetünket érvényre jutni, akkor a szeretet parancsát emberfelettien nehéznek, sőt teljesíthetetlennek fogjuk találni.
Egyedül az élő hit képes győzni a világ fölött, és győzni szívünkben a világ erői, az önzés és a gőg fölött. Ez tesz képessé minket arra, hogy felülemelkedjünk egymással való kapcsolataink nehézségein, amelyeket csak szeretetben lehet – és tudunk – megoldani.
Imádkoznunk kell egymásért is, hogy a Szentlélek kenete által mindnyájan alkalmasak lehessünk befogadni és tovább adni Jézus örömhírét, azt, hogy Isten irgalmas és hűséges szeretettel szeret minket!